مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

خلیج ماسکیتو، خلیجی با آب های درخشان

41
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

خلیج ماسکیتو در جزیره‌ای بانام ویکوئس در پورتوریکو قرار دارد. این جزیره از مجموعه جزایر کارائیب است. دلیل تمایز این خلیج، زندگی پلانکتونی خاص در آب‌های آن است که در تاریکی به رنگ آبی درخشان درمی‌آید.

تصور کنید مشغول قایق‌سواری هستید و با هر پارویی که می‌زنید، آب دریا به رنگ آبی درخشان درمی‌آید. شاید این تصویر به نظر رویا باشد، ولی باید گفت که واقعیت دارد. جزیره‌ای در پورتوریکو بانام جزیره «ویکوئس» وجود دارد که خلیجی بسیار معروف با نام خلیج «ماسکیتو» دارد. این خلیج به این دلیل محبوب است که پلانکتون خاصی در آن زندگی می‌کند که باعث درخشان شدن آب آن می‌شود.

این پلانکتون چگونه به رنگ آبی درخشان درمی‌آید؟ این نوع خاص پلانکتون «پیرودینیوم بهامنس» نام دارد که نوعی پلانکتون تک‌سلولی است.

خلیج ماسکیتو

این پلانکتون در آب زندگی می‌کند، هر زمانی که جریان آب آشفته شود، این آشفتگی ممکن است براثر پارو زدن و یا امواج رخ دهد، پلانکتون‌ها درخشان می‌شوند و تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در هر گالن آب این خلیج حدود ۷۰۰,۰۰۰ عدد پلانکتون درخشان وجود دارد.

خلیج ماسکیتو

اما چرا این خلیج ماسکیتو نام دارد. معنای واژه ماسکیتو، پشه است ولی نام این خلیج به خاطر دلیل عبور کشتی با نام ماسکیتو از آن، ماسکیتو نام گرفته است. کشتی ماسکیتو متعلق به دزد دریایی محبوبی بوده که به دزد خوب شهرت داشته است. این دزد دریایی رفتاری شبیه به رابین‌هود داشته و از افراد پولدار دزدی کرده و به افراد فقیر می‌بخشیده است، به همین دلیل به احترام او نام این خلیج، ماسکیتو است.

خلیج ماسکیتو

کمپین‌های حفاظت از محیط‌ زیست، از هجوم و بازدید بی‌رویه از این خلیج ناراضی هستند و دلیل این نارضایتی را تأثیر بد بر روی محیط زیست این منطقه است. مواد آرایشی بهداشتی که زنان استفاده می‌کنند و استفاده از عطرها در فضای اطراف خلیج؛ باعث کمتر شدن درخشش پلانکتون‌ها در آب می‌شود و هر چه میزان بازدیدکننده در یک‌زمان مشخص بیشتر باشد، میزان درخشش آب هم کمتر است. در سال‌های اخیر بازدید از این خلیج محدودشده است و برای بازدید از آن باید محدودیت‌ها را در نظر داشته باشید.

موقعیت خلیج ماسکیتو روی نقشه

منبع: خلیج ماسکیتو، خلیجی با آب های درخشان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.