مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

آثار روحی و روانی پس از زلزله را چطور کنترل کنیم؟

آثار روحی و روانی پس از زلزله را چطور کنترل کنیم

33
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

یکی از بلایای طبیعی که آسیب های روحی، روانی، مالی و جانی بسیاری را برای افراد باقی مانده بوجود می آورد. اما چطور می توان آثار روحی و روانی را پس از زلزله کنترل کرد؟

تحقیقات و پژوهش های محققان نشان می داد که هر چقدر مردم را بیشتر ترغیب کرد تا آسیب ها و دردهای ناشی از زلزله را آشکار کنند و بیان نمایند، به همان میزان به سلامت روحی و روانی خواهند رسید.
کارشناسان و متخصصان روانشناسی می گویند، چون رویدادهایی مانند زلزله اتفاق معمولی نیستند و بسیار خطرناک می باشند. به همین علت هر فردی می تواند در اثر آن واکنش روانشناختی معینی را از خود بروز دهد. افرادی که زلزله را تجربه می کنند، ابتدا دچار بهت و بی خبری شده و متوجه نیستند که چه آسیبی به آن ها وارد شده است. به همین علت است که برخی مداوم به این طرف آن طرف رفته و خود را گم می کنند و حتی ممکن است خود را در معرض ساختمان در حال ریزش و یا سایر خطرات قرار دهند.

به گفته این کارشناسان هر چقدر رویداد مهار ناپذیر و غیر قابل کنترل باشد، احتمال بیشتری وجود دارد تا به شکل اتفاقی تنش زا احساس گردد.
غیر قابل مهار بودن و پیش بینی کردن زلزله، از ویژگی های اصلی آن است که موجب می شود دامنه صدمات و آسیب هایش تا مدت ها بعد از زلزله نیز باقی بماند.

زلزله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.