مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

مفهوم پیش لرزه و پس لرزه چیست؟

مفهوم پیش لرزه و پس لرزه چیست

132
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

زمین لرزه چیست؟ آیا مفهوم پیش لرزه و پس لرزه را می دانید زلزله در حقیقت یک لرزش واحد نمی باشد و به شکل دسته ای از لرزش ها اتفاق می افتد. در این مقاله به بررسی مفهوم پیش لرزه و پس لرزه می پردازیم.

تعریفی که برای زلزله یا دسته لرزه می توان بیان کرد به این شکل است؛ مجموعه ای از لرزش های اتفاق افتاده در یک منطقه که در یک بازه زمانی هفته یا ماه به وقوع می پیوندد را دسته لرزه گویند.
پس از آنکه دسته لرزه ها به یک مقدار بیشینه رسیدند، فراوانیشان کاهش می یابد. در نمودار دسته لرزه یک لرزش شاخص و اصلی وجود دارد که بزرگترین لرزش نامیده شده و در آن زمان بیشترین میزان انرزی ذخیره شده در زمین یکباره آزاد شده است.
پیش لرزه
معمولا پیش از زلزله اصلی زمین لرزه هایی با بزرگی کمتر اتفاق می افتد که رفته رفته فراوانی آن ها بیشتر می شود. به این زمین لرزه ها که قبل از زلزله اصلی اتفاق می افتند پیش لرزه گویند.
پس لرزه
لرزش های خفیفی هستند که غالبا پس از لرزش اصلی در اطراف کانون زلزله روی می دهند. پس لرزه ها می توانند خطرناک بوده و موجب فرو ریختن بعضی ساختمان های نا سالم شوند.
در کانون زلزله تعداد پس لرزه ها بیشترند ولی با گذشت زمان فراوانی آن ها کم می شود.پیش لرزه پس لرزه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.