مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

معنا و مفهوم کانون زلزله چیست؟

معنا و مفهوم کانون زلزله چیست

27
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

در میان واژه هایی که بعد از وقوع زلزله می شنویم با واژه کانون زلزله روبه رو می شویم. آیا مفهوم آن را می دانید؟ معنای کانون زلزله چیست؟ آیا زلزله در اطراف کانون لرزش با شدت بیشتری اتفاق می افتد؟

همان طور که می دانید زلزله حالت ویژه ای از دگرگونی توده های سنگی می باشد که در آن پدیده گسیختگی در یک مقیاس متفاوت اتفاق می افتد. اما بعد از زلزله، در گزارشات با مفاهیمی مانند کانون سطحی زلزله، مرکز لرزش و غیره را روبه رو می شویم.
کانون ژرفی یا مرکز زلزله
در زلزله انرژی های اندوخته شده در زمین آزاد می شوند. به عبارتی دیگر در اثر عبور امواج لرزه ای لرزش زمین اتفاق می افتد که زلزله نامیده می شود.
کانون و یا مرکز زلزله نیز جایی است که در اثر گسیختگی پوسته کره زمین امواج لرزه ای در آن آزاد می شود.
کانون سطحی زلزله
نزدیک ترین فاصله مرکز لرزش با سطح زمین است که بیشترین شدت لرزه را دارد.
ژرفا یا عمق زلزله
فاصله بین کانون ژرفی با سطح زمین می باشد. زلزله هایی که با عمق کمتر از ۷۰ کیلومتر هستند کم ژرفا نامیده می شوند. زلزله های با عمق بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر زلزله با ژرفای متوسط و زلزله های با ژرفای بالاتر از ۳۰۰ کیلومتر، زلزله های با عمق و ژرفای زیاد نامیده می شوند.مرکز زلزله

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.