مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

علت صدا دادن زانو به مرور زمان چیست؟

علت صدا دادن زانو به مرور زمان چیست؟

47
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

حتما شما نیز از افرادی هستید که هنگام برخاستن و نشستن زانویتان صدا می دهد. در این مقاله می خواهیم بدانیم که علت این صدا دادن زانوها به مرور زمان چیست؟

غضروف های انسان با افزایش سن در برخی قسمت ها ناهمسطح می شوند و زمانی که برمی خیزیم و یا می نشینیم برخورد این قسمت های غیر همسطح باهم باعث بروز صدا می شود.
مفصل صدادار یا همان کریپتوس مشکل نگران کننده ای نمی باشد و مرحله ای طبیعی ناشی از بالا رفتن سن است. با بالا رفتن سن غضروف های بدن غیر همسطح شده و برخورد این قسمت ها موجب این صدا می شود.
چیزی به نام زردپی استخوان ها را به هم وصل می کند که می تواند این صداها را ایجاد نماید. متخصصان می گویند تشکیل گازهایی در اطراف مفاصل هم می تواند سبب این صداها باشد.
در مایع سینوویال اطراف مفاصل، حباب هایی از اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن تشکیل می شوند که موقع کشش یا حرکت زانوها ترکیدن آن ها سبب ایجاد صدا می شود. بروز صدا طبیعی است و نیاز به پزشک ندارد. اما برخی مواقع این صداها نگران کننده اند.

صداهای زانو چه زمانی نگران کننده اند؟
موضوع مهمی که اول باید به آن توجه شود، درد و تورم زانو است. همچنین سوزن سوزن شدن، سفتی و بی حسی مفصل ها از دیگر موارد مورد توجه هستند.
علائم ذکر شده هشدار دهنده بوده و به معنای فرسوده شدن غضروف مفاصل و ابتلای شخص به بیماری آرتروز می باشد. در این بیماری استخوان ها کشیده می شوند و سفتی و محدودیت حرکتی ایجاد می نمایند.
همچنین شخص در این حالت می تواند به آرتروز التهابی نیز مبتلا شده باشد. اگر شخص صدای تق تق زانو را موقع کار یا ورزش می شنود احتمالا به زانوهایش آسیب وارد شده و باید حتما با پزشک متخصص مشورت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.