مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

دلیل اصلی وقوع زلزله های اخیر در ایران

دلیل اصلی وقوع زلزله های اخیر در ایران

78
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

هفته های اخیر چند زلزله در مناطق مختلف ایران از جنوب تا شمال و غرب به شرق اتفاق افتاده است که می توان به زلزه 7.3 ریشتری کرمانشاه، 4.8 ریشتری لنگرود و زلزله 4.2 ریشتری لنگرود اشاره نمود اما دلیل اصلی وقوع این زلزله ها چیست؟

وقوع زلزله های اخیر و وحشتی که در بین مردم ایجاد کرده، شایعه های زیادی را در مورد علت وقوع در کشور به راه انداخته است که هر روز در شبکه های اجتماعی با آن ها رو به رو می شویم. این شایعات چندین بار توسط مسئولان رد شده اند.

Image result for ‫دلیل اصلی وقوع زلزله های اخیر در ایران‬‎دلایل اصلی زلزله های اخیر
قرار گرفتن ایران در روی کمربند زلزله علت اصلی وقوع زلزله می باشد و اکثر شهرهایی که روی این کمربند قرار دارند زلزله روزهای اخیر را حس کرده اند.
برخی از شهرهای ایران در مناطق کم خطر قرار دارند و به آن ها مناطق سفید گفته می شود. در این مناطق زلزله های بالای 6 ریشتر اتفاق نمی افتد و سه هزار سال یکبار احتمال زلزله در این شهرها وجود دارد. مناطقی مانند کویر لوت و کویر مرکزی، نوار سنندج- سیرجان شامل استان های اصفهان، سنندج، اراک و همدان، اهواز و خرمشهر در منطقه سفید قرار دارند. به جز این موارد همه شهرهای ایران در منطقه پرخطر هستند.
به دلیل وجود گسل های زیاد در کشور و همسایه شدن آن ها با چند شهر، برخی زلزله ها را در چندین شهر احساس می کنیم. حتی شهرهایی که در مناطق سفید هستند هم به علت همسایگی با منطقه زلزله خیز از این لرزش ها بی نصیب نمی مانند.
قدرت لرزه ها در مناطق پرزلزله متفاوت است و نمی توان حکمی قطعی در مورد تفاوت گسل ها صادر کرد.
بنابراین می توان دلایل وقوع زلزله های اخیر را از این مطالب فهمید و شایع پراکنی قبل از وقوع زلزله جز اینکه ترس و واهمه بین مردم ایجاد می کند فایده دیگری ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.