مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

در مورد رانش زمین چه می دانید؟

در مورد رانش زمین چه می دانید

35
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

آیا چیزی راجع به رانش زمین می دانید؟ در مورد رانش زمین در هنگام زلزله چیزی شنیده اید؟ ممکن است زلزله و رانش زمین با هم ارتباط داشته باشند؟ در ادامه نکاتی راجع به رانش زمین بیان می کنیم.

وقتی که سنگ و سایر اجزای زمین نتوانند در کنار همدیگر باقی بمانند و در اثر جاذبه زمین به حرکت در آیند در این حالت رانش زمین اتفاق می افتد.
در حین رانش زمین امکان اینکه حرکت نزولی بوجود آید کم است و به اندازه چند میلی متر در سال می باشد. اما اگر با سرعت اتفاق بیفتد می تواند اثرات زیان بار و مصیبت آوری داشته باشد.
در بستر دریاها و اقیانوس ها نیز رانش زمین اتفاق می افتد و باعث می شود تا امواج جزر و مدی بوجود آید و موجب تخریب ساختمان ها در مناطق ساحلی شود. به این رانش ها رانش زمین زیردریایی گفته می شود.
رانش زمین علل مختلفی دارد که می توان به زلزله، فعالیت آتشفشانی، تغییرات آب زیرزمینی و به هم خوردن شیب زمین اشاره کرد.
اگر بارش باران شدید باشد موجب تشکیل لجنی سطحی روی زمین می شود که جریان دارد. اگر این بارش مدت زمان طولانی ادامه یابد می تواند سبب رانش عمیق تر زمین شود.
ترکیب خاک در مناطق مختلف نیز موجب بروز رفتارهای مختلف در زمین می شود و خطرناک است.
این بلای طبیعی سالانه خسارات و تلفات زیادی را در سراسر دنیا بوجود می آورد.رانش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.