مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

طوفان، گردباد شدید یا تورنادو چیست؟

طوفان، گردباد شدید یا تورنادو چیست

39
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

تورنادو یا همان سیاه باد شدیدترین و مخوف ترین نوع آشفتگی آب و هوایی محسوب می شود. این گردباد بسیار ویرانگر بوده و به علت کوچک بودنش بسیار سخت در نقشه های هواشناسی قابل رویت می باشد.

تورنادو قطری بین ۱۰۰ متر تا یک کیلومتر دارد. این گرد بادها زمانی که در سطح زمین حرکت می کنند، سرعت باد را به ۵۰۰ کیلومتر در ساعت نیز می رسانند. سرعت افقی این طوفان ها حدود ۵چ کیلومتر در ساعت می باشد و فقط چند کیلومتر را طی می کنند. با این وجود برخی طوفان ها نیز بوده اند که صد کیلومتر را پیموده اند و باز هم فعال بوده اند.
سیاه باد ها در نتیجه ناپایداری جوی به وجود می آیند. در این پدیده دو توده هوایی با دما و رطوبت مختلف با هم برخورد کرده و لایه هوای گرم در زیر لایه هوای سرد تر قرار می گیرد. هوای گرم به سمت بالا رفته و در حال صعود دمای خودش را از دست می دهد. این حرکت قطرات آب را می سازد و به شکل باران بر زمین فرود می ریزند. اگر باد جانبی ایجاد شود که باعث انحراف هوای گرم گردد، در این حالت هوای گرم با سرعتی حدود ۴۵۰ کیلومتر بر ساعت حول محور خود خواهد چرخید. سرعت چرخش هوای گرم رفته رفته بیشتر شده و شعاعش کمتر می گردد.
تورنادو در ابتدا مانند ابر قیفی شکل آشکار می شود که از سمت کف ابر ماماتوس به سوی پایین گسترش یافته است. این ابر قیفی شکل زمانی که با زمین تماس پیدا می کند خرابی و ویرانی را شروع کرده و اشیا را از زمین بلند کرده و به فواصل دورتر می اندازد.
بیشترین تعداد گردباد در منطقه میسی سیپی گزارش شده است که به صورت میانگین سالانه حدود ۲۰۰ گردباد در این منطقه اتفاق می افتد.

تورنادو

نظرات بسته شده است.