مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

سیل چگونه ایجاد می شود؟

سیل چگونه ایجاد می شود

27
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

باورتان می شود همین آبی که مایه حیات گفته می شود بتواند جان هزاران نفر را بگیرد؟ اما همین آب می تواند به بلایی تبدیل شود که جان صد ها انسان را بگیرد. سیل چگونه ایجاد می شود؟

سیل یکی از بلایای طبیعی است که خسارات مالی و جانی آن از همه بلایای طبیعی بیشتر است. در ادامه به بررسی این پدیده می پردازیم.
آبی که روی کره زمین قرار دارد در طی سالیان متمادی مقدار تقریبا ثابتی داشته است. چرخه آب در طبیعت به این شکل است که ابتدا آب دریاها و اقیانوس ها تبخیر شده وبه آسمان می روند. آبی که در آسمان است بر اثر خنک شدن هوا به ابر تبدیل شده و وقتی ابرها به اندازه کافی سنگین شدند باران می آید. این باران دوباره به دریاها و اقیانوس ها بازمیگردد و به این صورت مقدار آب کره زمین همواره ثابت باقی می ماند. اما مساله این است که چه عاملی باعث برهم خوردن این چرخه می شود.
در واقع این تغییرات جوی هستند که باعث به هم خوردن چرخه آب و تجمع آن بر روی زمین می شوند و سیل پدید می آورند. این تغییرات باران های شدید و سونامی و … می باشند.
راه حلی که بشر برای جلوگیری از سیل در نظر گرفته است ساختن سدهاست. بشر با ساختن سد کنترل ورود آب به داخل رودخانه ها را خود بر عهده گرفته و از طریق برق تولید می کند.سیل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.