مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

بازوی رباتیک کوچک هاروارد، آندوسکوپی را ایمن تر و راحت تر می کند

75
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

آندوسکوپی یکی از روش های مشاهده و جراحی اندام درونی بدن است که طی آن، ابزار تصویربرداری و جراحی به وسیله لوله بلندی وارد بدن شده و پزشک می تواند با استفاده از آنها، عمل لازم را در بدن بیمار انجام دهد. البته روش مورد بحث برای بسیاری از بیماران ناراحت کننده و حتی دردناک بوده و در بعضی موارد نیز به دلیل برخورد ابزار با اندام درونی حساس، موجب جراحاتی می شود.

پژوهشگران دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد نیز با آگاهی از این موضوع، بازوی رباتیکی را طراحی کرده اند که بر خلاف ابزارهای موجود، انعطاف پذیر بوده و در هنگام عبور آندوسکوپ از مجراهای بایک، کاملاً تخت شده و به بدنه لوله می چسبد.

ربات مورد اشاره از ساختاری ترکیبی بهره برده و شامل یک اسکلت سخت است که توسط مواد انعطاف پذیر و نرم احاطه شده. علاوه بر این، بازوی رباتیک هاروارد به سنسورهایی مجهز شده که مکان، نوع حرکت و اندام مورد لمس را به پزشک گزارش می دهند.

بازوی رباتیک هاروارد برای گرفتن و نگهداشتن بافت ها از یک مکنده استفاده می کند

استفاده از ساختار ترکیبی (که در آن قسمت های سخت و نرم با پیوند شیمیایی به جای چسب به یکدیگر متصل شده اند) باعث شده اختراع جدید نسبت به نمونه های موجود به طرز قابل توجهی انعطاف پذیرتر بوده و برای گرفتن و نگهداشتن بافت ها به جای ابزارهای سفت و فلزی، از یک مکنده استفاده کند که مسلماً آسیب کمتری به اندام های درونی وارد خواهد کرد.

همچنین بازوی رباتیک مورد بحث برای حرکت و انجام فعالیت های مورد نظر، از یک عملگر مکانیکی-آبی استفاده می کند که با کنترل جریان و فشار آب، عملکردهای مختلفی مانند جمع و باز شدن را ممکن می کند.

بر اساس اظهارات مسئولین پروژه، فرآیند ساخت ربات جدید به اندازه کافی برای تولید انبوه ساده بوده و حتی می توان آن را در ابعاد میلیمتری، و برای عبور از مجاری بسیار نازک در ریه و مغز طراحی و تولید نمود.

گفتنی است تیم پروژه در حال حاضر محصول خود را روی بافت معده خوک، و بیرون از بدن با موفقیت تست کرده و در گام بعدی قصد دارند بازوی رباتیک انعطاف پذیر را، برای انجام عمل در بدن یک حیوان زنده آزمایش کنند.

منبع: بازوی رباتیک کوچک هاروارد، آندوسکوپی را ایمن تر و راحت تر می کند

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.