مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

آیا هواپیماهای مافوق صوت بار دیگر در آسمان به پرواز در می آیند؟

45
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

علی رغم اینکه 70 سال از  نخستین پرواز مافوق صوت می گذرد اما این عبارت هنوز هم مفاهیمی از قبیل سرعت، لوکس بودن و پیشرفت علم را به ذهن متبادر می کند.

پس از سقوط کنکورد و کنار گذاشته شدن به خاطر هزینه های نگهداری بالا و بحران اقتصادی از توجهات نسبت به هواپیماهای مافوق صوت تاحد زیادی کاسته شد.

کنکورد متعلق به هواپیمایی فرانسه

از آن زمان اغلب هواپیماهای مسافربری تولید شده حداکثر  950 کیلومتر بر ساعت سرعت دارند که زیر سرعت صورت است. برای مثال پیمودن فاصله بین نیویورک تا لس آنجلس حدود شش ساعت طول می کشد در حالی که کنکورد با سرعتی بالغ بر 2180 کیلومتر بر ساعت، این فاصله را در سه ساعت طی می کرد.

با این وجود شرکت «Boom Technology» که در دنور امریکا قرار دارد در حال ساخت جتی است که گنجایش 50 مسافر را داشته و با سرعتی بالغ بر 2.2 ماخ یا 2336 کیلومتر بر ساعت پرواز می کند. علاوه بر این شرکت «Aerion Corporation» نیز که در نوادا واقع شده در حال تولید یک جت تجاری با سرعت 1.5 ماخ یا 1837 کیلومتر بر ساعت است.از طرف دیگر ناسا و «لاکهید مارتین» در حال کار بر روی پروژه «Low Boom Flight Demonstrator» هستند که هدف از آن کاهش غرش گوش خراشی است که هنگام پرواز کنکورد، روی زمین به گوش می رسید و به همین دلیل این هواپیما تا حد زیادی به پرواز های بین قاره ای اختصاص یافته بود.ظاهرا مهندسان این شرکت ها با بهره گیری از مدل سازی های رایانه ای مدرن راه های جدیدی را برای توسعه هواپیماهای مافوق صوت بهینه و کم صدا پیدا کرده اند که می تواند صنعت حمل و نقل هوایی را متحول کند.

منبع: آیا هواپیماهای مافوق صوت بار دیگر در آسمان به پرواز در می آیند؟

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.