مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

کاهش 3 درصدی باران در کشور/ بیشترین افت بارش به حوضه دریاچه ارومیه اختصاص یافت+جدول

118
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با پایان سال آبی 96-95 ارتفاع کل ریزش های جوی بالغ بر 230 میلیمتر گزارش شده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( 238 میلیمتر) 3 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته( 241 میلیمتر) 5 درصد کاهش نشان می‌دهد.

حجم بارش اول مهر تا پایان 31 شهریور معادل 379.046 میلیارد مترمکعب اعلام شده است.

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی 340 میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته 34 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 48 ساله 20 درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها 370 میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش و در مقایسه با متوسط 48 ساله 3 درصد افزایش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد 208 میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته 326 میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش 36 درصدی است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با 20 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 159 میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته 133 میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در 48 ساله گذشته این حوضه 154 میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرز شرق در سال آبی جاری 62 میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته 95 میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از کاهش 35 درصدی بارش ها در مقایسه با سال آبی گذشته و کاهش 39 درصدی نسبت به آمار 48 ساله بلند مدت در این حوضه است.

حوضه آبی قره‌قوم تاکنون 181 میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 253 میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش 28 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش 18 درصدی نسبت به میانگین بلند مدت 48 ساله داشته است.

بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با هزار و 419 میلیمتر و کمترین میزان برای زابل استان سیستان و بلوچستان با 20.4 میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.

 

کاهش 3 درصدی باران در سال آبی گذشته/ بیشترین افت بارش به حوضه دریا خزر اختصاص یافت +جدول

 

انتهای پیام/

منبع: کاهش 3 درصدی باران در کشور/ بیشترین افت بارش به حوضه دریاچه ارومیه اختصاص یافت+جدول

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.