مرجع اخبار و مقالات هواشناسی

تگزاس در هراس توفان سهمگین هاروی+عکس

127
Arabic AR Chinese (Simplified) ZH-CN Dutch NL English EN French FR German DE Hindi HI Italian IT Korean KO Persian FA Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR
حوادث جوی> گروه هواشناسی ایران
توفان هاروی،‌توفان درجه چهار با سرعت بادی بیش از ۲۰۹ کیلومتر بر ساعت از روز جمعه ۲۵ آگوست ۲۰۱۷ بارش‌های شدید باران را در بندر آرناساس تا بندر اوکانر در تگزاس به همراه داشته‌است.

براساس گزارش سازمان هواشناسی و مرکز توفان‌های آمریکا به نقل از BBC، توفان دریایی هاروی همزمان با نزدیک شدن به سواحل تگزاس قدرت گرفته و اکنون یک توفان درجه4 است؛ تنها یک درجه کمتر از حداکثر توانمندی که یک توفان‌دریایی می‌تواند داشته باشد. آخرین باری که توفانی در رده چهار به خاک آمریکا رسید طوفان چارلی در سال 2004 بود.

فرماندار تگزاس می‌گوید این ایالت با نزدیک شدن توفان هاروی با فاجعه‌ای بزرگ روبرو خواهد شد. قرار است توفان هاروی تا نخستین ساعات جمعه شب یا اوایل بامداد شنبه 26 آگوست به ساحل مرکزی تگزاس برسد. گفته می‌شود توفان هاروی پتانسیل آن را دارد که شدیدترین طوفان آمریکا طی 12 سال گذشته شود.

 

مرکز ملی توفان در آمریکا گفته است بالا آمدن آب به دلیل توفان ممکن است سیل‌های خطرناکی را داخل و پیرامون شهر هیوستون ایجاد کند. پیش‌بینی‌های هواشناسی حاکی از رسیدن سرعت باد به 210 کیلومتر در ساعت و حدود یک متر باران است.

احتمالا این توفان به قلب صنایع نفتی تگزاس آسیب خواهد زد. شهر بندری کورپس کریستی با 320 هزار سکنه در مسیر این طوفان قرار دارد. آقای ابوت در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری آمریکا درخواست کمک از دولت فدرال کرده است و نوشته توفان و باران به راحتی می‌توانند میلیاردها دلار خسارت به املاک بزنند و جان انسان‌ها را به خطر بیندازند. کاخ سفید گفته است دستور تخصیص منابع فدرال به بحران احتمالی این توفان صادر شده و آقای ترامپ احتمالا اوایل هفته آینده از تگزاس دیدار خواهد کرد.

مرکز ملی هواشناسی آمریکا روز جمعه اعلام کرد طوفان هاروی از نظر شدت در دسته سوم قرار داشت اما با نزدیک شدن به غروب آفتاب در مرکز آمریکا هاروی قدرت گرفت و اکنون در طبقه بندی درجه چهار قرار می‌گیرد. شدیدترین طوفان در این مدل طبقه‌بندی در بخش پنج قرار می‌گیرد. پیش‌بینی شده این طوفان شدیدترین طوفانی است که از سال 2004 تا کنون در آمریکا رخ داده است.

 

 

در اکتبر سال 2005 نیز طوفان ویلما به ساحل فلوریدا زد و خسارات گسترده‌ای برجای گذاشت. ویلما 87 نفر را کشت و بخشی از فصل توفان شدید در آمریکا بود که اوایل همان سال با توفان کاترینا در نیواورلینز به مرگ 2000 نفر انجامید.
براساس گزارش سازمان ملی هواشناسی، سرعت توفان هاروی در حال حاضر بیش از 209 کیلومتر بر ساعت است.

اگرچه توفان هاروی بادی شدید و ویرانگر دارد، اما بیشترین تهدید علیه تگزاس به دلیل باران و بالا آمدن سطح آب است. هواشناسان هشدار داده‌اند با رسیدن توفان به مرکز ساحل تگزاس میزان بارش باران به شدت افزایش می‌یابد. براین اساس این توفان ممکن است تا هفته آینده در منطقه باقی بماند و میزان بارش باران را بسیار افزایش دهد.

به گفته مقام‌های ایالتی شهر نفت خیز هیوستون که چهارمین شهر بزرگ تگزاس است احتمالا در روزهای آینده با نیم متر باران روبرو خواهد بود. علاوه بر آن به احتمال زیاد مرکز ساحل تگزاس با بالاآمدن بیش از حد آب هم روبروست. بر این اساس زمانی که فشار پایین در آب امواج را به حدی بالاتر از حد معمول می‌آورد چیزی حدود سه و نیم متر ارتفاع. سازمان ملی هواشناسی پیش‌بینی کرده‌است در سراسر منطقه ساحلی تا جنوب شرق تگزاس سیل فاجعه‌باری روی خواهد داد. این درحالی است که در بخش‌هایی از سواحل تگزاس ارتفاع موج‌ها به نزدیک یک متر رسیده است.

 

 

ویدیویی کوتاه اما ترسناک از توفان هاروی به تازگی توسط ناسا منتشر شده‌است، تصاویری که از ایستگاه فضایی بین‌المللی از این توفان سهمگین که در نهایت خونسردی درحال حرکت به سمت مرکز تگزاس است به ثبت رسیده‌است. این تصاویر توسط دوربین‌های خارجی ایستگاه فضایی و همزمان با احیای توفان برفراز خلیج مکزیک ثبت شده‌اند.

رندی برسنیک فضانورد ایستگاه فضایی نیز ساعاتی بعد دو تصویر از این توفان را در توئیتر خود ارسال کرد و با ساکنانی که در مسیر توفان قرار دارند ابراز همدردی کرد.

نکته نگران‌کننده درباره توفان هاروی این است که ممکن است این وضعیت برای چهار تا 6 روز در منطقه تگزاس باقی مانده و بارش شدید باران و وقوع سیلاب‌های شدید را به دنبال داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.